آلبوم «بیداد» اثر جاودان «پرویز مشکاتیان» بازنشر شد

اردیبهشت, 1396 بدون نظر اخبار, تازه ها
در شصت و دومین زادروز آهنگساز و موسیقیدان فقید
آلبوم «بیداد» اثر جاودان «پرویز مشکاتیان» بازنشر شد

آلبوم موسیقی «بیداد»، اثری از «پرویز مشکاتیان» و صدای خسرو آواز ایران «محمدرضا شجریان»، همزمان با شصت و دومین زادروز این آهنگساز و موسیقیدان فقید، به صورت دیجیتالی منتشر و در دسترس مخاطبین موسیقی ایرانی قرار گرفت.

آلبوم «بیداد» با آهنگسازی «پرویز مشکاتیان» و آواز «محمدرضا شجریان»، در سال ۱۳۶۴ تهیه و تولید شد. نسخه فیزیکی این اثر در حال حاضر بسیار کمیاب بوده و تهیه آن از بازار روز موسیقی کشور دشوار می نماید. اثری که هر ساله و با گذشت زمان، تازگی خود را حفظ نموده و تاریخ بر قدرت و دوام آن گواه می باشد، بی شک هر بار انتشار آن و در هر قالب ارزشمندی، برای مخاطب خالی از لطف نیست.

زنده یاد استاد «پرویز مشکاتیان»، متولد سال ۱۳۳۴ در نیشابور و متوفی به سال ۱۳۸۸ در تهران، یکی از بزرگترین آهنگسازان معاصر ایران می باشد. در آلبوم «بیداد»، او از اشعار «حافظ» و «سعدی» بهره برده است. «بیداد» نام یکی از گوشه‌های دستگاه همایون است که نیمه ابتدایی این آلبوم نیز در همین دستگاه نوشته شده و در نیمه دوم، موسیقی در همایون و شور قرار دارد. قطعه «بیداد» که در آلبوم با نام «مقدمه» ارائه شده،‌ یکی از فاخرترین آثار بی‌کلام ایرانی است. این اثر از همنوازی ارکستر سازهای ایرانی تشکیل شده که با ریتمی آرام آغاز و پس از تثبیت فضا، به موسیقی ضربی پیوسته و پس از آن در انتهای اثر ریتم به اوج رسیده و قطعه به پایان می‌رسد.

این اثر را از نظر دقت آهنگسازی، فرم و عظمت هارمونی می‌توان با سمفونی‌های موسیقی غربی مقایسه نمود. اساتید بزرگ موسیقی ایرانی «محمد رضا لطفی»، «فرخ مظهری»، «زیدالله طلوعی»، «جمشید عندلیبی»، «اردشیر کامکار»، «ارسلان کامکار»، «ناصر فرهنگفر» و «غلامحسین بیگچه خانی» در کنار «پرویز مشکاتیان» نوازندگی این اثر را بر عهده داشته‌اند و آواز گوش نواز استاد شجریان، تأثیر آنرا دو چندان نموده است.
 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *