آقای وزیر، چرا استعفا نمی‌دهید؟(آموزشگاه موسیقی هیوا)

خرداد, 1395 بدون نظر تازه ها

آقای وزیر، چرا استعفا نمی‌دهید؟(آموزشگاه موسیقی هیوا)

دیگر چه کار باید بکنند که نکرده‌اند؟! همه آنچه باید بر سر هنرمندان موسیقی بیاید، آمده و آنها که اکنون دیگر آشکارا رأی بر تعطیلی هر کنسرتی می‌دهند، پیش از این و در طی سال‌ها، هر کاری از دست‌شان برمی‌آمد، کردند و از هیچ کوششی دریغ نکردند. صحبت از فلان مسئول در فلان شهرستان نیست که یک‌طرفه و بدون توجه به اقبال عمومی، مدعی‌العمومِ خودساخته می‌شود و حکم به تعطیلی موسیقی می‌دهد. صحبت از جریانی است که این مسئول هم بخشی از آن است و طی سال‌ها، انواع و اقسام قوانین بسیار سخت‌گیرانه را وضع کردند تا موسیقی، زیر آن کمر راست نکند و حالا که به رغم این همه فشارها، موسیقی باز سر بر آورده، مدعی قانونی می‌شوند که خود وضع کرده‌اند و آن را زیر پا می‌گذارند.

آقای وزیر!
شما به حکم قانون، نماینده رئیس‌جمهور و قوه مجریه در بخش فرهنگ هستید و وقتی این قانون سخت‌گیرانه وضع‌شده را به صورت کامل اجرا می‌کنید و حتی خود، از ترس عتاب‌ها و خطاب‌های آن بخش کوچک اما قدرتمند، این قوانین را سخت‌ترش هم می‌کنید و باز مجوزهایتان باطل می‌شود، چرا استعفا نمی‌دهید؟!

جسارتاً نگران هم نباشید. این استعفای شما برای موسیقی نیست که در سیستم حکومتی ما همواره وصله ناجور بوده است. این تظلم‌خواهی برای رعایت قانون است.

***

نشانه‌ها نگران‌کننده است. انگار آنها این‌بار به ریشه نظر دارند. صحبت از لغو کنسرت فلان خواننده پاپ نیست که متأسفانه فریادشان نه‌تنها به جایی نمی‌رسد، متهم هم می‌شوند. این بار کنسرت استادان شهرام ناظری و کیهان کلهر را تعطیل کرده‌اند تا هشدار بدهند موسیقی فاخر و غیرفاخر ندارد و اساساً خود موسیقی است که مشکل دارد؛ بنابراین ریشه موسیقی را نشانه رفته‌اند. پیش از این، استاد شجریان را از دور خارج کرده بودند و پیش‌تر از آن، استادان بزرگ دیگر یک نسل بزرگ و فاخر موسیقی ایران را و بعد، بهانه‌های مختلف شروع شد و کم‌کم عناد با موسیقی آشکار شد و تا آن‌جایی پیش رفت که دیگر، نگرانی از این بابت وجود ندارد که این رفتار قانون را زیر سؤال می‌برد و تعرض به قانون، باعث القای ناامنی اجتماعی در امن‌ترین کشور منطقه می‌شود.

آیا آنها ادامه کسانی نیستند که از دیوار کنسولگری عربستان در همین خراسان بالا رفتند و آن هزینه‌های سنگین را به مملکت تحمیل کردند؟ آنها هم امنیت اجتماعی کشور ما را نشانه می‌روند و وقتی شما استعفا می‌دهید، توجه‌ها به این مظلومیت جلب می‌شود که در صدور مجوز‌ها بالاترین سخت‌گیری‌ها را انجام دهید اما همه این مجوزهای شما به هیچ انگاشته می‌شود. وقتی این‌گونه است چرا استعفا نمی‌دهید آقای وزیر؟!

***

بله. وزیر بسیاری کارهای مهم در حوزه‌های دیگر هم دارد اما نشانه‌ها راه خود را می‌روند و همان‌طور که آنها نشانه‌های خود را رو کرده‌اند و دیگر ابایی ندارند از اینکه نه دشمن ابتذال، که دشمن خود موسیقی شمرده شوند، به زعم ما شما هم باید نشانه خود را رو کنید و نشان دهید که برای قوه مجریه، احترام و التزام به قانون از هر چیزی مهم‌تر است.

مگر نه اینکه مطابق با نامه رسمی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، روند صدور مجوزهای اجرای عمومی موسیقی در سطح کشور -و بالطبع در استان خراسان رضوی- متکی به روند قانونی است که بر اساس آن شعرها و موسیقی در اجرای عمومی مورد بررسی فنی و محتوایی قرار می‌گیرند و سپس مجوزهای لازم صادر می‌شود؟ مگر نه اینکه همچنین کارها توسط مؤسساتی انجام می‌شود که مراحل قانونی برای دریافت مجوز مؤسسات فرهنگی-هنری را انجام داده‌اند؟ مگر نه اینکه آنها «همواره جایگاه و موقعیت معنوی و مذهبی استان را در فعالیت‌های فرهنگی و هنری مد نظر داشته و حساسیت‌های لازم را در نظر گرفته و از انجام هیچ‌گونه تلاشی دریغ نکرده»اند؟

***

آنها هر روز پیش‌تر می‌آیند و -به زعم نگارنده- هیچ ربطی هم به سیاست‌های کلی فرهنگی نظام هم ندارند. چه‌طور ممکن است ما یک رادیوی شبانه‌روزی موسیقی داشته باشیم که از آن به صورت پیوسته انواع و اقسام موسیقی‌های کلاسیک، پاپ، محلی، فیوژن و… پخش شود و آن وقت استادان شهرام ناظری و کیهان کلهر اجازه کنسرت نداشته باشند؟!

وقتی کنسرت شهرام ناظری با گروهی که مزین به نام بزرگ «مولانا» بوده و قرار است با اشعاری از مولانا و شهریار در شهر تبریز برگزار شود لغو می‌شود، معلوم است آنها که می‌خواهند موسیقی و مولانا نباشد، لحظه لحظه پیش‌تر می‌آیند. آیا آنها ادامه همان خشک‌مقدس‌هایی نیستند که امام خمینی (ره) را به خاطر خواندن اشعار مولانا و داشتن کتاب مثنوی معنوی در خانه تکفیر می‌کردند؟

آیا حالا بهترین و خبرسازترین واکنش شما استعفا نیست؟ پس چرا استعفا نمی‌دهید آقای وزیر؟

نویسنده:این مطلب توسط آموزشگاه موسیقی هیوا تهیه شده است

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *